Uwaga na mączniaka rzekomego chmielu

Uwaga na mączniaka rzekomego chmielu

2024-06-19

Częste opady deszczu, poranne mgły i rosa sprzyjają rozwojowi grzyba Pseudoperonospora humuli, który powoduje mączniaka rzekomego chmielu. Z uwagi na to, że czynnikiem infekcyjnym grzyba są zarodniki pływkowe, które poruszają się w środowisku wodnym za pomocą wici, do infekcji dochodzi wówczas, gdy powierzchnia rośliny jest stale zwilżona przynajmniej przez 1,5 – 2 godziny. Zarodniki pływkowe mogą wnikać do rośliny przez otwarte aparaty szparkowe lub drobne zranienia. Grzyb rozwija się w roślinie wytwarzając kolejne pokolenia zarodników, które mogą porażać wszystkie części rośliny, tj. liście, pędy boczne, kwiatostany i szyszki, a także karpę. Młode tkanki są bardziej wrażliwe na porażenie niż tkanki starsze, dlatego poza początkową fazą wzrostu roślin chmielu, stosunkowo rzadko w sezonie wegetacyjnym można obserwować objawy mączniaka rzekomego na liściach. Bardzo wrażliwe na porażenie są natomiast pąki, z których rozwijają się pędy boczne. Porażenie pąków pędów bocznych prowadzi najczęściej do skrócenia międzywęźli tych pędów (fot.1). Niekiedy objawy porażenia są tak intensywne, że pędy boczne są zdeformowane i przypominają wiosenne pędy kłosowate (fot.2).

Aktualnie chmiel osiągnął fazę wzrostu, w której z pąków zlokalizowanych w kątach liści pędu głównego zaczynają rozwijać się pędy boczne. Zaawansowanie rozwoju tych pędów jest zróżnicowane w zależności od odmiany i rejonu uprawy. Należy pamiętać, że jest to jedna z najważniejszych faz w rozwoju roślin chmielu, bowiem to właśnie na pędach bocznych rozwijają się kwiatostany, a następnie szyszki. Porażenie pędów bocznych przez sprawcę mączniaka rzekomego może doprowadzić do znaczących strat plonu. Z uwagi na to, należy na plantacjach chmielu prowadzić systematyczne obserwacje rozwoju pędów bocznych. Wyraźne skrócenie międzywęźli tych pędów lub ich deformacja przypominająca pędy kłosowate jest wskazaniem do wykonania zabiegu przy użyciu odpowiednich środków ochrony roślin. Zapobiegawcze zastosowanie zabiegów ochronnych przeciwko mączniakowi rzekomemu chmielu jest również zalecane w przypadku gradobicia lub innych czynników prowadzących do uszkodzenia roślin, takich jak wiatr, czy też uszkodzenia herbicydowe.

Aktualny wykaz środków ochrony roślin przeznaczonych do ochrony chmielu przed mączniakiem rzekomym jest podany w Programie Ochrony Chmielu (www.agrofagi.com.pl/83,rosliny-wlokniste-zielarskie-przemyslowe) lub w wyszukiwarce na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (www.gov.pl/web/rolnictwo/wyszukiwarka-srodkow-ochrony-roslin---zastosowanie).