liściozwój chmielu

liściozwój chmielu

2024-06-25

Na niektórych plantacjach chmielu w województwie lubelskim rośliny wykazują objawy liściozwoju. Choroba ta jest spowodowana niedoborem cynku. Cynk jest niezbędny do prawidłowego rozwoju roślin, bowiem jest składnikiem wielu kluczowych enzymów zaangażowanych w syntezę białek, fotosyntezę i metabolizm węglowodanów, bierze również udział w przemianach związków fosforowych oraz wpływa na przepuszczalność błon komórkowych. Cynk zwiększa efektywność pobierania i wykorzystania azotu, a także powoduje wzrost odporności roślin na czynniki biotyczne oraz wytrzymałości na niskie temperatury i niedobory wody.
Chmiel wykazuje duże zapotrzebowanie na ten pierwiastek, szczególnie w okresie intensywnego wzrostu. Systematyczne opady deszczu oraz wysoka temperatura sprzyjają wzrostowi roślin chmielu, które odrabiają straty po bardzo suchej i zimnej wiośnie, kiedy rosły nieco wolniej niż zwykle. Rośliny chmielu obecnie nadal rosną na wysokość, ale również wytwarzają pędy boczne. Ta faza rozwoju chmielu charakteryzuje się szybkim przyrostem masy roślin, co generuje duże zapotrzebowanie na cynk.
Pierwiastek ten jest pobierany przez rośliny z gleby, jednak jego dostępność może być niewystarczająca na glebach o odczynie obojętnym i zasadowym, a także na glebach organicznych. Pobieranie cynku przez rośliny utrudnia również nadmiar fosforanów w glebie, a także niskie temperatury.  
Objawy niedoboru cynku u chmielu występują na młodych częściach rośliny. Charakterystyczne jest zdrobnienie młodych liści połączone z wydłużeniem środkowej klapy blaszki liściowej i wywinięciem brzegów do góry w kształcie łódeczki (fot. 1, 2, 3). Liście są chlorotyczne i kruche, w przypadku silnego niedoboru zahamowany jest również wzrost pędów (fot. 4).