sierpień 2024 - MSZYCE NA LISCIACH MELISY LEKARSKIEJ

sierpień 2024 - MSZYCE NA LISCIACH MELISY LEKARSKIEJ

2024-08-02

Zaobserwowano (woj. wielkopolskie i woj. lubelskie) występowanie mszycy na liściach melisy lekarskiej.

Mszyca jest jednym z głównych szkodników żerujących na liściach melisy Jej wystąpienie powoduje osłabienie wzrostu roślin i ich zniekształcenia.

Mszyce występujące na melisie najczęściej są jasno- zielone, o długości 2-3 mm(mszyca porzeczkowa). Jaja zimują na pędach porzeczki lub agrestu. W kwietniu wylęgają się larwy i żerują na najmłodszych liściach oraz wierzchołkach pędów. Na porzeczce żerują krótko, ponieważ osobniki uskrzydlone przenoszą się na żywiciela wtórnego, którym jest właśnie np. melisa. Na porzeczkę wracają jesienią i składają jaja zimujące. Bezpośrednie szkody powstają w wyniku wysysania soków roślinnych, a widocznym objawem ich żerowania są zniekształcone liście, które marszczą się, stają się faliste, zagięte do środka, a w końcu całkowicie się zwijają i usychają. Mszyce, występujące masowo na spodniej stronie liści.

Bardzo ważne jest aby nie zakładać plantacji melisy w pobliżu upraw porzeczek czy agrestu – żywicieli pierwotnych.

W razie dużego nasilenia występowania mszyc, należy wykonać zabieg opryskiwania. W sierpniu 2024 dozwolone do stosowania w ochronie melisy przed mszycą są dwa środki: Prokill i Deltakill (substancja czynna: deltametryna - 25 g, maksymalna zalecana dawka 0,5 l/ha).