Choroby kory i drewna

Choroby kory i drewna

2024-09-25

Na dzień dzisiejszy, tj. 25.09.2024 w sadach jabłoniowych trwa pełnia zbiorów. Korzystając z okazji, możliwe jest jednoczesne wykonanie lustracji i oznaczanie drzew z objawami srebrzystości liści, która w ciągu sezonu miała dogodne warunki do rozwoju. Sprawca choroby - grzyb Chondrostereum purpureum przez okres wiosny i lata skutecznie zasiedlał sąsiadujące jabłonie, pominięte w czasie wcześniejszych obserwacji (Fot. 1). Po opadnięciu liści, zidentyfikowanie porażonych drzew, które nie posiadają jeszcze owocników patogenu na korze będzie niemożliwe. Nie usunięcie porażonych roślin będzie skutkowało dalszym rozwojem choroby w kolejnym roku.

W młodych sadach dużym problemem są ciągle choroby kory i drewna powodowane przez różne patogeny takie jak, grzyby z rodzajów: Diaporthe spp. Fusarium spp. Neonectria spp. oraz Diplodia spp. (Fot. 2). Brak rzetelnej lustracji i pozostawienie porażonych drzew na okres zimy w sadzie, doprowadzi do znacznego pogłębiania się problemu i strat w kolejnym sezonie wegetacyjnym. Drzewka, które wykazują słaby wigor, mają problemy ze wzrostem pomimo zastosowanego odpowiedniego nawożenia, należy naciąć i sprawdzić stan drewna. Jeżeli w obrębie zrostu odmiany szlachetnej z podkładką, lub na podkładce występują wyraźne zbrązowienia drewna, a przekrój poprzeczny drewna również w znacznym stopniu jest brunatny lub brązowy, takie drzewka powinny być usunięte. Żadne nawozy i zabiegi środkami ochrony roślin nie uratują takich roślin, ponieważ dochodzi do zaczopowania wiązek przewodzących i w efekcie braku przewodzenia przez martwe tkanki.

Do zwalczania chorób kory i drewna pochodzenia grzybowego w uprawach sadowniczych, nie ma obecnie zarejestrowanych żadnych środków.