Zabiegi na plantacji tytoniu zalecane jesienią 2024

Zabiegi na plantacji tytoniu zalecane jesienią 2024

2024-09-27

1. Usuwanie łodyg i korzeni tytoniu.

Wrzesień to miesiąc, w którym następuje zakończenie zbiorów liści tytoniu. Na polu pozostają liczne łodygi (ok. 25 000 szt./ha), które stanowią bogate źródło resztek roślinnych (foto. 1). Są one najczęściej przyorywane przez rolników i po rozłożeniu w glebie stanowią dla roślin następczych źródło wielu składników odżywczych takich jak azot, potas czy fosfor. Dodatkowo zgromadzona w łodygach i korzeniach materia organiczna pozwala na zatrzymanie wody i utrzymanie prawidłowej struktury gleby. Warto jednak pamiętać, że resztki pożniwne mogą być źródłem szeregu patogenów grzybowych bądź wirusowych, zwłaszcza gdy na plantacji tytoniu występowały choroby. Przyoranie tak dużej masy roślinnej i pozostawienie jej w glebie może skutkować porażeniem roślin w kolejnym sezonie wegetacyjnym. Nierozłożone fragmenty zdrewniałych łodyg tytoniu mogą również przeszkadzać w rozwoju systemu korzeniowego rośliny następczej. Jesienią należy zatem zadbać o przyspieszenie rozkładu resztek tytoniowych. Ważną rolę odgrywać tu będzie użycie wyspecjalizowanych urządzeń, dokładnie rozdrabniających i przyorujących pozostałe po zbiorze łodygi. Wskazane jest również stosowanie preparatów stymulujących rozwój mikroorganizmów odpowiedzialnych za mineralizację materii organicznej (np.: Słomex, Rosahumus). Dzięki tym prostym czynnościom można w naturalny sposób poprawić strukturę gleby i ograniczyć ryzyko pojawiania się infekcji w następnym sezonie wegetacyjnym.

2. Walka ze szkodnikami

Dużym problemem w uprawie tytoniu jest wciornastek tytoniowiec. Ten mikroskopijnej wielkości owad (dł. 1-1,2 mm) żerujący na liściach tytoniu roznosi wirusa brązowej plamistości pomidora (TSWV) (foto. 2). W efekcie infekcji wirusowej na roślinach pojawiają się zmiany chorobowe w postaci przebarwień i nekroz liści, co z kolei prowadzi do spadku plonów, a także obniżenia jakości surowca. W celu ograniczenia występowania wciornastka tytoniowca warto systematycznie usuwać z pola zainfekowane rośliny. Dodatkowo pod koniec sezonu wegetacyjnego wykonać zabiegi chemiczne zwalczające nosicieli wirusa. Aplikacja środków owadobójczych powinna obejmować nie tylko pole uprawne, ale także miedze i pasma krzewów sąsiadujących z polem. Wymienione działania nie dość, że niszczą jesienną populację wciornastków zimujących w pobliżu pola, to w znaczący sposób ograniczają wiosenny nalot zakażonych owadów w następnym roku. Oprócz niszczenia owadów na plantacji warto przeprowadzić jesienne zabiegi ochronne w gospodarstwie, tj. w miejscach gdzie suszono, segregowano i składowano liście tytoniu. Aktualnie dostępnych jest kilka preparatów do niszczenia wciornastków np.: Inazuma 130 WG, Acelan 20 SP, Mospilan 20 SP, Los Ovados 200 SE, Leptosar 200 SL.

3. Nawożenie mineralne

Przed rozpoczęciem nawożenia pola przeznaczonego pod tytoń należy przeprowadzić badania zasobności gleby w podstawowe pierwiastki mineralne i określić odczyn gleby. Próbę glebową należy pobrać z kilku miejsc pola. W przypadku stwierdzenia niedoborów składników pokarmowych można zastosować jesienne nawożenie obornikiem. Jest to nawóz naturalny, podnoszący żyzność gleby, wolno rozkładający się i niezawierający szkodliwych dla tytoniu chlorków. Ponadto materia organiczna obornika poprawia gruzełkowatą strukturę gleby i zapewnia korzystne warunki do rozwoju systemu korzeniowego tytoniu. Nie zaleca się jednak równoczesnego stosowania nawożenia obornikiem i nawozami wapniowymi. Wapń przyspiesza bowiem rozkład obornika, powodując tym samym utratę azotu, a także uwstecznianie fosforu.

4. Zaopatrzenie w materiał nasienny

Przed rozpoczęciem nowego sezonu wegetacyjnego warto również zaopatrzyć się w wysokiej jakości materiał siewny pozbawiony zanieczyszczeń, a zwłaszcza resztek tkanek roślinnych, które stanowią źródło zakażenia wirusem mozaiki tytoniu (TMV) (foto. 3). Nie bez znaczenia pozostaje zadbanie o czystość narzędzi i obejść rolniczych. Zaleca się odkażenie sprzętu rolniczego i pomieszczeń wykorzystywanych w następnym roku przy produkcji rozsady i zakładaniu plantacji.

https://www.needpix.com/photo/407450/tobacco-plants-plantation-harvested-agriculture-nature-farming-addiction-leaves

Opracowano: Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowy Instytut Badawczy w Puławach